Reflections – 2017 Idaho Winners

 Congratulations Idaho State PTA 2017 Reflections Winners!

IDAHO STATE REFLECTIONS 2017 WINNERS
DANCE CHOREOGRAPHY
PRIMARY DANCE
Braelynn Levie First Place – Advanced to National Qualifying Round R8 Primary Dance Choreography I’m a Big Girl Andrus Elementary
Sydney Tuttle Award of Excellence R5 Primary Dance Choreography Take to the Sky Chubbuck Elementary
Amber Rapley Award of Merit R4 Primary Dance Choreography The Sad Flower Maple Grove Elementary
INTERMEDIATE DANCE
Rylinn Levie First Place – Advanced to National Qualifying Round R8 Intermediate Dance Choreography My Survival Story Andrus Elementary
Braydan Flory Award of Excellence R6 Intermediate Dance Choreography Reflection of Conflict “bullying on the playground” Arco Elementary
Ashlyn Smith Award of Merit R5 Intermediate Dance Choreography Scar to Your Beautiful Tyhee Elementary
MIDDLE SCHOOL DANCE
Marlena Ader First Place – Advanced to National Qualifying Round R8 Middle School Dance Choreography Until Now Lowell Scott Middle School
FILM PRODUCTION  
PRIMARY FILM
Tanner Miller First Place – Advanced to National Qualifying Round R5 Primary Film Production Imagination vs. Video Games   This is our Story Chubbuck Elementary
INTERMEDIATE FILM
Laura Kramer First Place – Advanced to National Qualifying Round R8 Intermediate Film Production My Story Laura Kramer River Valley Elementary
Noah Craw Award of Excellence R9 Intermediate Film Production Friends are Important Purple Sage Elementary
Hailey Renzello Award of Merit R5 Intermediate Film Production Hailey’s Story Chubbuck Elementary
Brayden Cunliffe Award of Merit R4 Intermediate Film Productoin My Scout Troup Maple Grove Elementary
MIDDLE SCHOOL FILM
Hollen Joseph Hays First Place – Advanced to National Qualifying Round R2 Middle School Film Production The Death of the Red Baron Grangeville Middle School
LITERATURE
PRIMARY LITERATURE
Bella Peters First Place – Advanced to National Qualifying Round R6 Primary Literature Its My Art Story Moreland Elementary
Caleb Hahn Award of Excellence R4 Primary Literature Caleb Jeffrey Hahn Maple Grove Elementary
Isaiah Bybee Award of Merit R2 Primary Literature What is Your Story? Grangeville Elementary
Lainey Rogers Award of Merit R5 Primary Literature The Christmas Elf Chubbuck Elementary
Rheya Morgan Award of Merit R8 Primary Literature My Life Ustick Elementary
Van Batt Award of Merit R9 Primary Literature Story of Life Purple Sage Elementary
INTERMEDIATE LITERATURE
Simon Costa First Place – Advanced to National Qualifying Round R9 Intermediate Literature I AM FROM Purple Sage Elementary
Elijah Buchanan Award of Execllence R5 Intermediate Literature The Hiking Challenge Chubbuck Elementary
Ryan Andersen Award of Merit R6 Intermediate Literature My Story Arco Elementary
Sofia Strickler Award of Merit R8 Intermediate Literature The Wonderous Life of Sofia Catherine Strickler Discovery Elementary
Aubree Wheelock Award of Merit R2 Intermediate Literature Reflections McSorley Elementary
Rylie Knighton Award of Merit R4 Intermediate Literature Making Dresses Maple Grove Elementary
MIDDLE SCHOOL LITERATURE
Alicia Rainey First Place – Advanced to National Qualifying Round R8 Middle School LIterature My Story Galileo STEM Academy
Aubrey Smith Award of Excellence R4 Middle School Literature My Beautiful and Magical World Maple Grove Elementary
Nevaeh Best Award of Merit R2 Middle School Literature Thanksgiving McSorley Elementary
Allison Buchanan Award of Merit R5 Middle School Literature The Most Exciting Hike Ever Hawthorne Middle School
HIGH SCHOOL LITERATURE
Kate Lutz First Place – Advanced to National Qualifying Round R2 High School Literature I Believe in the Color Purple Grangeville High School
SPECIAL ARTIST LITERATURE
Scarlet Allredge First Place – Advanced to National Qualifying Round R5 Special Artist Literature A Rainbow Unicorn Chubbuck Elementary
Kruz Appenay Award of Excellence R5 Special Artist Literature Kruz gets a New Car Chubbuck Elementary
MUSIC COMPOSITION
PRIMARY MUSIC
Addie Hansen First Place – Advanced to National Qualifying Round R8 Primary Music Composition Happy Stories Ustick Elementary
Brookelle Slater Award of Excellence R5 Primary Music Composition Going on a Hike Chubbuck Elementary
Conlin Alzheimer Award of Merit R4 Primary Music Composition Election Day Maple Grove Elementary
INTERMEDIATE MUSIC
Joselyn Dye First Place – Advanced to National Qualifying Round R5 Intermediate Music Composition I believe in me Chubbuck Elementary
Lydia Malan Award of Excellence R8 Intermediate Music Composition The Clowns Pepper Ridge Elementary
Anika Alzheimer Award of Merit R4 Intermediate Music Composition Feelings Through the Ages Maple Grove Elementary
MIDDLE SCHOOL MUSIC
Paige Malan First Place – Advanced to National Qualifying Round R8 Middle School Music Composition The Worker Bees Break Pepper Ridge Elementary
HIGH SCHOOL MUSIC
Hayden McCandless First Place – Advanced to National Qualifying Round R4 High School Music Composition Fairytales Liberty Elementary
PHOTOGRAPHY
PRIMARY PHOTOGRAPHY
Kinsley Parkin First Place – Advanced to National Qualifying Round R5 Primary Photography The Story of Me Chubbuck Elementary
Braelynn Levie Award of Excellence R8 Primary Photography My Tap Shoes Andrus Elementary
Kamea Keliinoi Award of Merit R9 Primary Photography Road Trip Purple Sage Elementary
Conlin Alzheimer Award of Merit R4 Primary Photography Hockey is Awesome Maple Grove Elementary
INTERMEDIATE PHOTOGRAPHY
Brayden Cunliffe First Place – Advanced to National Qualifying Round R4 Intermediate Photography Shiny Moon Maple Grove Elementary
Markos Herr Award of Excellence R2 Intermediate Photography Leaves of Memory McSorley Elementary
Kaylee Wade Award of Merit R8 Intermediate Photography Doing My Own Thing Discovery Elementary
Ashley Abram Award of Merit R5 Intermediate Photography My Story Filled With Love Chubbuck Elementary
Hazel Gamett Award of Merit R6 Intermediate Photography The bell in me Arco Elementary
MIDDLE SCHOOL PHOTOGRAPHY
Breleigh Ronnow First Place – Advanced to National Qualifying Round R8 Middle School Photography Creative Writing Pepper Ridge Elementary
Brogan Veches Award of Excellence R4 Middle School Photography Flying Drones Maple Grove Elementary
Allison Buchanan Award of Merit R5 Middle School Photography Beauty of a Hike – Clouds Hawthorne Middle School
Nevaeh Best Award of Merit R2 Middle School Photography Chaotic Sweet Blue Sea McSorley Elementary
HIGH SCHOOL PHOTOGRAPHY
Hailey K. Russell First Place – Advanced to National Qualifying Round R2 High School Photography Forest Walk Grangeville High School
VISUAL ARTS
PRIMARY VISUAL ARTS
Madilyn Gamett First Place – Advanced to National Qualifying Round R6 Primary Visual Arts A Picture in My Mind Arco Elementary
Adilynn Levie Award of Excellence R8 Primary Visual Arts My Battle with Ballet Andrus Elementary
Colter Waite Award of Merit R5 Primary Visual Arts My Dog Chubbuck Elementary
Tevyn Baldus Award of Merit R2 Primary Visual Arts I Like or Love Grangeville Elementary
Kylee Wallery Award of Merit R4 Primary Visual Arts My Life Cycle Maple Grove Elementary
INTERMEDIATE VISUAL ARTS
Macy Maravilla First Place – Advanced to National Qualifying Round R5 Intermediate Visual Arts Happy Dancer Chubbuck Elementary
Addison Thompson Award of Excellence R8 Intermediate Visual Arts Seeing Double Paramount Elementary
Alayna Babcock Award of Merit R6 Intermediate Visual Arts The Pen Outback Arco Elementary
Allie Brown Award of Merit R9 Intermediate Visual Arts L-I-F-E Purple Sage Elementary
Maya Hernandez Award of Merit R2 Intermediate Visual Arts This is Me Grangeville Elementary
Isobel Esteban Award of Merit R4 Intermediate Visual Arts Sunset Maple Grove Elementary
MIDDLE SCHOOL VISUAL ARTS
Faith Thompson First Place – Advanced to National Qualifying Round R8 Middle School Visual Arts Free To Be Me Paramount Elementary
Jaten Hymas Award of Excellence R6 Middle School Visual Arts Bat Man Butte Middle School
Bryson Cunliffe Award of Merit R4 Middle School Literature Scouting Life Worldwide Maple Grove Elementary
Nevaeh Best Award of Merit R2 Middle School Visual Arts Foalan Spirit McSorley Elementary
SPECIAL ARTIST VISUAL ARTS
Cheyenne Harding First Place – Advanced to National Qualifying Round R4 Special Artist Visual Arts What Camping to Me Maple Grove Elementary
Truckee Reyes Award of Excellence R5 Special Artist Visual Arts Tree Forest Chubbuck Elementary

The 2017 Idaho State PTA Reflections Awards Ceremony will be held:

April 8, 2017

7:00pm

Clarion Inn, Pocatello

*Special room rate of $89 available when booking by March 24th – just ask for PTA rate.

Student + two guests admitted free of charge – additional tickets can be purchased at the door for $5 each.

RSVP: ebmccandless@gmail.com